Център за подкрепа на студенти със специални образователни потребности
Проекти
- Участие в проект на Съюза на глухите в България "Deaf Culture"
Доброволци създават пространство за срещи и събития за хората с увреден слух.
Основен партньор е Нов български университет.
БНТ1, специализирано предаване за хора с увреден слух "Светът на жестовете".
Коментари на доц. д-р Екатерина Тодорова и Станимир Божилов
- Преподаватели и служители на НБУ учат Български жестов език
От 23.04.2021 г. в Нов български университет стартира курс по Български жестов език (БЖЕ) за преподаватели и административни служители, организиран от Центъра за подкрепа на студенти със специални образователни потребности в НБУ. Обучението по БЖЕ ще подобри в значителна степен познаването на спецификите на хората със сензорни нарушения, обслужването на глухи студенти в университета и академичното им функциониране като цяло.
Водещи на обучението са Росица Караджова (лектор) и Силвана Павлова (жестов преводач). Росица Караджова е алумни на НБУ, тя е глуха и работи в отдела по културна дейност към Съюза на глухите в България. Завършила е БП „Театър“
Курсът “Български жестов език” (БЖЕ) за преподаватели и административни служители, организиран от Центъра за подкрепа на студенти със специални образователни потребности в НБУ завърши.
Водещите на обучението - Росица Караджова (лектор) и Силвана Павлова (жестов преводач) изразиха признателност към всички участници за всеотдайната работа и положените усилия през изминалата година. Доц. д-р Екатерина Тодорова благодари на целия екип, който отдели от личното си време, за да се посвети на благородната кауза и обяви, че ще започне още един курс през следващата академична година.
Една от мисиите на Нов български университет е да бъде ориентиран към своите студенти и благодарение на отдадената работа на членовете на нашата общност, които преминаха обучението по БЖЕ, ще подобрим в значителна степен познаването на спецификите на хората със сензорни нарушения, обслужването на глухи студенти и академичното им функциониране като цяло.
- В рамките на проект "Каузи с глас и лице", предаването „Властта на гражданите… или какво можем заедно“ - за жестовия език с любов
По случай 24 май - Деня на българската писменост и култура, в предаването на Дарик радио, се говори за един език, който се развива паралелно с книжовния български език - жестовия език. Той помага на хиляди глухи хора и хора с нарушен слух в България да комуникират помежду си и с другите.
Преди месец в Нов български университет стартира курс по Български жестов език (БЖЕ) за преподаватели и административни служители, организиран от Центъра за подкрепа на студенти със специални образователни потребности в НБУ.
Гости в студиото на Дарик радио бяха доц. д-р Екатерина Тодорова, директор на Център за подкрепа на студенти със специални образователни потребности в НБУ; Силвана Павлова, която освен жестов преводач с опит е и един от водещите на обученето в НБУ; Борис Бъндев, който разказа за живота в семейството си, в което всички са глухи.
Линк с разговора в ефира на Дарик:
https://darikradio.bg/vlastta-na-grazdanite-ili-kakvo-mozem-zaedno-za-zestovia-ezik-s-lubov.html
- Отбелязване на Международният ден на хората със Синдром на Даун – 21 март
На 23 март 2023 г. в НБУ по повод Международният ден на хората със Синдром на Даун – 21 март, департамент „Здравеопазване и социална работа“, Център за подкрепа на студенти със специални образователни потребности, съвместно с International Portrait Film Festival бе излъчен филмът „Учител на търпение“, получил наградата „Филм-посвещение“ в официалната селекция на Международния фестивал на портретния филм за 2022 година.
Събитието беше посветено на многопластовата тема Синдром на Даун - обогатяващо, вълнуващо и емоционално. След прожекцията на филма се проведе дискусия относно осведомеността, толерантността и емпатията към хората със Синдром на Даун. Участници в дискусията бяха доц. д-р Полина Михова, доц. д-р Екатерина Тодорова, Тони Маринова от Сдружение "Синдром на Даун - България", режисьорката на филма Кармен Винсент, студенти от БП „Логопедия“, Майнър-програма (втора специалност) „Логопедия“, БП „Психология“, МП „Езикова и речева патология“, преподаватели и студенти, участници в Системата за тюторство на НБУ; преподавателите на студенти със Синдром на Даун в професионално-квалификационната програма „Визуални изкуства за хора със специални потребности“ на НБУ.
- Годишни награди на Системата за тюторство
-
На 27.09.2023 г. в пространството пред 2 корпус бяха раздадени годишните награди на Системата за тюторство в НБУ. За изминалата академична 2022/2023 г. награди бяха връчени на:
- гл. ас. д-р Десислава Данкова, за тютор на годината;
- Ева Панкова, БП "Връзки с обществеността", за тютор-студент на годината;
- Мартина Димова и Стела Трендафилова, МП "Езикова и речева патология", за доброволческа логопедична работа със стажант-репортери в Радиото на РТЦ, към програмата „Ръка за ръка“.