Център за подкрепа на студенти със специални образователни потребности
За студенти със специални образователни потребности
Приоритетът на програмата е да се създаде подходяща среда за обучение на всеки студент, независимо от неговите ограничения, което е в съзвучие със съвременните изисквания за приобщаващо образование и осигуряването на възможности, независимо от физическите, ментални и когнитивни ограничения. Целите й включват и анализ и оценка на ситуации, възникнали при работа със студенти с проблемно поведение, поради специфични нужди (работа със студенти и преподаватели).
- Програма за глухи и слабочуващи студенти
Приоритет на програмата е да се създаде достъпна и подходяща среда за обучение на глухи и слабочуващи студенти. Включва специализирана подкрепа; консултации и подсигуряване на онлайн обучение; изготвяне на специални условия за оценяване в ООК по български език, чужд език и компютърни умения.
- Видеообръщение на български жестов език, Маринчела Пеева, студент в НБУ https://www.youtube.com/watch?v=k7vLX_ezHOc)
- Програма за зрително затруднени студенти
Приоритет на програмата е да се създаде достъпна и подходяща среда за обучение на студенти с липсващо или затруднено зрение. Включва специализирана подкрепа; консултации и изготвяне на специални условия за оценяване в ООК по български език, чужд език и компютърни умения.
- Програма за студенти с дислексия
Програмата за обучение и оценяване на студенти с дислексия функционира в НБУ от 2004 г. Включва разработена процедура за скрининг на дислексия; диагностика и консултиране на студенти с дислексия; обучение и оценяване в специализирани курсове от програмата; създаване на специални условия за оценяване в общообразователните курсове по български език, чужд език и компютърни умения; използване на специализиран шрифт за дислексия на кирилица (Adys) и др.
- Програма за студенти с двигателни затруднения
Приоритет на програмата е да се създаде достъпна и подходяща среда за обучение на студенти с двигателни затруднения. Включва специализирана подкрепа и подсигуряване на онлайн обучение; изготвяне на специални условия за оценяване в ООК по български език, чужд език и компютърни умения; консултации и информация за възможностите на съвременните технологии за допълваща и алтернативна комуникация. През 2019 г. е създадено специализирано място в Библиотеката на НБУ за студенти с инвалидни колички.
- Фондация АСИСТ Помагащи технологии, гл.ас. д-р Евгения Христова, доц. д-р Морис Гринберг (https://assistfoundation.eu/)
- Програма „Ръка за ръка“
Под супервизията на ръководител и срещу кредити за практическа работа, под формата на взаимна подкрепа (проект на Системата за тюторство), студенти от горните курсове в БП „Логопедия“ и студенти от МП „Езикова и речева патология“ оказват помощ на свои колеги с комуникативни нарушения.